MENÜ

Amaç

Ortadoğu’dan Avrupa’ya birçok ülkede, farklı dillerde hizmet veren Modanisa’nın Türkiye’deki mobil site, desktop web ve app’inin kullanıcı deneyimi tasarımını geliştirmek üzere yola çıktık. Muhafazakar modanın dünyaca ünlü markası Modanisa’nın farklı kullanıcı personaları için özellikle mobilde daha iyi deneyimler tasarlanması gerekiyordu ve bu süreç sonunda geri dönüşüm oranlarının ve müşteri memnuniyetinin hızla artırılması hedeflendi.

  • UX Kullanıcı Testi
  • UX/UI Tasarım
  • Web ve Mobil App Tasarımı
20 Hafta
Mobile - Desktop Web
IOS & Android App

Kapsam

Modanisa’nın proje kapsamında bizden bekledikleri:

  • Kullanıcı testleriyle kullanıcı ihtiyaçlarının belirlenmesi.
  • Kullanıcıların marka algısının UI ve görsel tasarım diliyle güçlendirilmesi.
  • Kullanıcıların Modanisa’nın içeriklerine çok daha kolay ulaşmasının sağlanması ve cazibe yaratılması.
  • Servise uzak personaların, Modanisa’ya yakınlaşmalarının sağlanması.
  • Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda Mobil Web-Desktop Web, Mobil App’ler olarak platformların geliştirilmesi.

Biz neler yaptık?

Keşif

Düşünce Atölyesi

Her projeye Düşünce Atölyesi ile başlıyoruz. Bu sayede hem projenin kapsamını ve önceliklerini iyice anlıyor, temel ihtiyaçları ekibin kendisinden öğreniyoruz. Modanisa ile yaptığımız Düşünce Atölyesi’ne yazılımdan, pazarlamaya, müşteri ilişkilerinden kurucu ortaklara kadar tüm departmanların sorumluları katıldı. Marka değerleri ve başlıca kullanıcı sorunları, kullanım fırsatları birlikte belirlendi. Kullanıcı testleri için seçilecek personalar belirlendi.

Analiz

UX - Kullanıcı Testleri ve UX - Pazar Araştırması

Temel personalarımıza en yakın özellikleri taşıyan kullanıcıları bulduk. Mevcut platformlarda, belli senaryolar üzerinden, UX Kullanıcı testleri yaptık. Bu testlerde kullanıcıların servisi nasıl algıladıklarını, ergonomi problemlerini ve takıldıkları noktaları test ettik. Kullanıcı başına yaklaşık 60 dakika süren testlerde, 15 kullanıcının ürün deneyim yolculuğunda birçok UX fırsatı keşfettik. Sonuçların detaylarını UX Kullanıcı Testi Raporunda paylaştık.

Bu süreçte, global UX pazar araştırmalarına da ağırlık verdik. Başarılı markaların kullanıcı deneyimini geliştirmek adına yaptığı etkileşimleri inceledik, raporumuza ekledik.

Strateji & Planlama

Mobil Öncelikli Yaklaşım

Analiz ve keşif süresince üretilen tüm raporlar ve çıktılar, UX Stratejinin belirlenmesinde ve kapsamın önceliklere göre planlanmasında işimize yaradı.

UX stratejisini belirledikten sonra Agile (çevik) yöntemle çalışmalara başladık. Bu süreçte, her hafta geribildirimleri almak için Modanisa ofisini ziyaret ettik. Ayrıca Modanisa ekibi çalışmalarımızı 7/24 online olarak takip edebildi.

Tasarım & Prototip

UI/UX Tasarım

Öncelikle mobil deneyimini geliştirmek üzere, UX ve UI eşzamanlı çalıştı. Yaklaşık 6 hafta süren skeç, UX geliştirme ve UI uygulaması fazlarından sonra mobil prototiplerimiz üretildi. Bu süreçte, kullanıcı ihtiyaçları ve analiz edilen tüm UX geliştirmeleri skeçlere yansıtıldı ve personalara özel çözümler üretildi. Wireframe sürecinde geliştirmeler hızla yapıldı, Modanisa ürün ekibiyle yoğun çalışıldı.

Marka kimliğinin UI çalışmalarına yansıtıldığı süreçte, personaların gündelik yaşantısında karşılaştığı renkler ve dokular analiz edildi. Oryantel ögelerin, gelişmiş fonksiyon ve UX’le uyumlanması için modernle harmanlanması yapıldı ve marka UI ana ve yardımcı renkleri belirlendi. Yaratılan stille UI ve Görsel Tasarım sürecine geçtik ve hızla UI prototip üretimini sağladık. Yüksek çözünürlüklü ve detaylı UI Prototipler sayesinde yazılım eforu harcanmadan akışlar incelendi ve gelişmeye açıldı.

Bu süreçte, mobil app’lerin ve web arayüzlerinin de geliştirilmesi eş zamanlı devam ettirildi.

Prototip Üzerinden Kullanıcı Testi ve Geliştirmeler

Yüksek detaylı mobil UI prototiplerle, 10 kişilik Modanisa kullanıcı grubu ile birebir testler gerçekleştirildi. Testler süresince yeni UX akışları ve UI dilinin mevcuta kıyasla ne oranda geliştirildiği saptanmış oldu. Test sonuçlarından çıkan düzenlemeler hızla mobil deneyimine yansıtıldı.

Prototipler ve UI & Görsel Tasarım Teslimi

Marka algısını güçlendirmek için UI ve görsel tasarım dili ve geliştirmesi tamamlanan dokümanları Modanisa ürün ekibiyle ve yazılım departmanıyla anlık olarak bulut üzerinden paylaştık. Revizeleri ekiple an be an paylaştık. Bu sayede ilgili ekipler değişimleri görüntüleyip, gerekli aksiyonları hızlı alabildi.

Geri bildirimler

“Web sitemiz ve mobil uygulamalarımızı yenileme sürecinde Oktopeople'dan aldığımız danışmanlık desteği ile müşterilerimizin alışveriş yolculuklarında yaşadıkları deneyimleri daha iyi anladık ve ihtiyaçlarına göre çözümler geliştirebildik.Kullanıcı deneyiminin belirlenmesi ve tasarım dilinin oturtulması konusunda verdikleri hizmetten dolayı Oktopeople'a teşekkür ederiz.”

Sami Güzel - Modanisa CTO'su

“İyi tasarım az ve öz olandır.”

Dieter Rams

Merhaba OktoPeople!